Tunturilinjat Oy

Aikataulut

Levin lentokenttäbussi Lähtevät lennot

Levin lentokenttäbussi Lähtevät lennot
Huom. Aikataulupäivitys tehty 29.4.2024
Myös liput tulevat myyntiin edellisen kuun lopussa.

Ajetaan vain kutsuliikenteenä 7.5.2024 alkaen.
Varaukset voi tehdä ostamalla liput.matkahuolto.fi kautta tai soittamalla numeroon 0400 694 927 klo 9-17.
Panorama Hotellilla käydään vain erikseen tilattaessa. Tilaukset Hotellin vastaanottoon.
Varaus kutsuliikenteeseen on tehtävä viimeistään edellisenä päivänä.

T1) Lipun hinta Rakkavaarasta: aikuinen 13,00 € / suunta, lapsi 6,50 € / suunta

T2) Halutessasi kyydin, ota yhteyttä hotellin vastaanottoon.

X) Ei ajeta pysäkin kautta.

T) Halutessasi kyydin, ota yhteyttä hotellin vastaanottoon.

Matkaliput aikuinen:
10,00 € / suunta

Matkaliput lapsi:
5,50 € / suunta

HUOM! LENTOKENTTÄBUSSI AJETAAN VAIN TILAUKSESTA 7.5.2024 ALKAEN.

Seuraavan kuukauden aikataulut päivitetään aina edellisen kuukauden lopussa.
Katso listaus pysäkeistä täältä

PäiväVälirakka
Rakkavaara
T1)
Levi Hotel
Spa
Hissitie
Hotelli
Hullu Poro
Leviraitti
Sirkantähti
Hotelli
K5
Hotelli
Panoraama
Bussi
lentoasemalla
Lennon
lähtöaika
Lennon
numero
Ke 1.5.12:0512:1512:2012:2212:30T212:5014:05AY574
To 2.5.21:5522:0522:1022:1222:20T222:4023:55AY578
Pe 3.5.13:4013:5013:5513:5714:05T214:2515:40AY574
La 4.5.19:5020:0020:0520:0720:15T220:3521:50AY578
Ajetaan vain kutsuliikenteenä 7.5.2024 alkaen.
Ti 7.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Ke 8.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
To 9.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Pe 10.5.X22:0522:0722:10XT22:3023:45AY7035
La 11.5.X20:1020:1220:15XT21:3521:50AY578
Su 12.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:10AY574
Ma 13.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
Ti 14.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Ke 15.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
To 16.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Pe 17.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
La 18.5.X20:1020:1220:15XT21:3521:50AY578
Su 19.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:10AY574
Ma 20.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
Ti 21.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Ke 22.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
To 23.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Pe 24.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
La 25.5.X20:1020:1220:15XT21:3521:50AY578
Su 26.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:10AY574
Ma 27.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
Ti 28.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Ke 29.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574
To 30.5.X22:1522:1722:20XT22:4023:55AY578
Pe 31.5.X12:2512:2712:30XT12:5014:05AY574

Levi lentokenttäbussi saapuvat lennot

Levin lentokenttäbussi Saapuvat lennot
Seuraavan kuukauden aikataulut päivitetään aina edellisen kuun lopussa.
Myös liput tulevat myyntiin edellisen kuun lopussa.

Ajetaan vain kutsuliikenteenä 7.5.2024 alkaen.
Varaukset voi tehdä ostamalla liput.matkahuolto.fi kautta tai soittamalla numeroon 0400 694 927 klo 9-17.
Panorama Hotellilla käydään vain erikseen tilattaessa. Tilaukset Hotellin vastaanottoon.
Varaus kutsuliikenteeseen on tehtävä viimeistään edellisenä päivänä.

Vain toteutuneet lennot ajetaan.

Matkaliput aikuinen:
10,00 € / suunta

Matkaliput lapsi:
5,50 € / suunta

Rakkavaaraan ajetaan vain tarvittaessa.
Lipun hinta Rakkavaaraan:
Aikuinen 13,00 € / suunta
Lapsi 6,50 € / suunta

PäiväLennon numeroMistäSaapumisaika
KeskiviikkoAY573HEL13:25
TorstaiAY577HEL23:15
PerjantaiAY573HEL15:00
LauantaiAY577HEL21:25
Ajetaan vain kutsuliikenteenä 7.5.2024 alkaen.
MaanantaiAY573HEL13:25
TiistaiAY577HEL23:15
KeskiviikkoAY573HEL13:25
TorstaiAY577HEL23:15
PerjantaiAY573HEL13:25
ei 10.5.
PerjantaiAY7035IVL23:05
vain 10.5.
LauantaiAY577HEL21:25
SunnuntaiAY573HEL13:25

Junabussi Levi - Kolari

Junabussi Levi - Kolari 23.4.2024 - 23.6.2024
TUNTURILINJAT liikennöi:
huhtikuu, toukokuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!

ESKELISEN LAPIN LINJAT liikennöi:
kesäkuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!
katso aikataulu myös https://www.eskelisen.fi

1) Iso-Ylläksentie 1: ravintolat Aakenus Grill - Otso - Sarakka - Café Pasila

Y) Bussipysäkki Hissitiellä Levi Hotel Span kohdalla.

Oikeus aikataulumuutoksiin pidätetään.

Liikennöidään yhteistyössä Eskelisen Lapin Linjat Oy:n kanssa.

Tunturilinjat tiedustelut:
Ma-Su klo 9.00 - 15.00, puh. 0400 694 927

Eskelisen Lapin Linjat tiedustelut:
puh. 016 3422 160

Huom. Aikataulu on päivitetty 8.4.2024

Yhteysjuna:
Ajokausi:
Ajopäivät:
Poikkeuspäivät:
YÖJUNA 262
To 6.6., Ke 12.6., Pe 13.6.

-
YÖJUNA 276
23.4. - 28.4.
Ti, To, La-Su
-
YÖJUNA 276
4.5. - 8.6.
To, La
+Ke 1.5., -To 6.6.
YÖJUNA 276
15.6. - 23.6.
Ti, To, La-Su
+Pe 21.6., -La 22.6.
Levi
Hotelli K5 Levi12:2017:0017:0017:00
Hotelli Hullu Poro12:2317:0317:0317:03
Hissitie Y)12:3517:1517:1517:15
Kittilä
Tokmanni12:5017:3017:3017:30
Ylläsjärvi
Ravintolakeskus 1)13:1217:5217:5217:52
Hotelli Saaga13:2018:0018:0018:00
Äkäslompolo
Äkäshotelli13:4018:2018:2018:20
Hotelli Ylläskaltio13:4518:2518:2518:25
Karila tienhaara13:5018:3018:3018:30
Kolari rautatieasema
Bussi saapuu14:3019:1019:1019:10
Junan lähtöaika15:0019:4219:4219:42
Junabussi Levi - Kolari 25.6.2024 - 15.12.2024
TUNTURILINJAT liikennöi:
heinäkuu, syyskuu, marraskuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!

ESKELISEN LAPIN LINJAT liikennöi:
kesäkuu, elokuu, lokakuu, joulukuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!
katso aikataulu myös https://www.eskelisen.fi

1) Iso-Ylläksentie 1: ravintolat Aakenus Grill - Otso - Sarakka - Café Pasila

Y) Bussipysäkki Hissitiellä Levi Hotel Span kohdalla.

Oikeus aikataulumuutoksiin pidätetään.

Liikennöidään yhteistyössä Eskelisen Lapin Linjat Oy:n kanssa.

Tunturilinjat tiedustelut:
Ma-Su klo 9.00 - 15.00, puh. 0400 694 927

Eskelisen Lapin Linjat tiedustelut:
puh. 016 3422 160

Huom. Aikataulu on päivitetty 12.5.2024

Yhteysjuna:
Ajokausi:
Ajopäivät:
Poikkeuspäivät:
YÖJUNA 262
To 15.8. ja To 22.8.

-
YÖJUNA 276
25.6. - 30.6. 6.8. - 11.8.
Ti, To, La-Su
-
YÖJUNA 276
2.7. - 4.8., 5.9. - 22.9.
Ti, To, Pe, La-Su
-
YÖJUNA 276
17.8. - 1.9.
La-Su
+To 29.8.
YÖJUNA 276
24.9. - 15.12.
Ti, To, La-Su
-Ti 15.10.
+Ke 16.10.
-Ti 22.10.
Levi
Hotelli K5 Levi12:2017:0017:0017:0017:00
Hotelli Hullu Poro12:2317:0317:0317:0317:03
Hissitie Y)12:3517:1517:1517:1517:15
Kittilä
Tokmanni12:5017:3017:3017:3017:30
Ylläsjärvi
Ravintolakeskus 1)13:1217:5217:5217:5217:52
Hotelli Saaga13:2018:0018:0018:0018:00
Äkäslompolo
Äkäshotelli13:4018:2018:2018:2018:20
Hotelli Ylläskaltio13:4518:2518:2518:2518:25
Karila tienhaara13:5018:3018:3018:3018:30
Kolari rautatieasema
Bussi saapuu14:3019:1019:1019:1019:10
Junan lähtöaika15:0019:4219:4219:4219:42

Junabussi Kolari - Levi

Junabussi Kolari - Levi 23.4.2024 - 23.6.2024
TUNTURILINJAT liikennöi:
huhtikuu, toukokuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!

ESKELISEN LAPIN LINJAT liikennöi:
kesäkuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!
>katso aikataulu myös https://www.eskelisen.fi

1) Iso-Ylläksentie 1: ravintolat Aakenus Grill - Otso - Sarakka - Café Pasila

Y) Bussipysäkki Hissitiellä Levi Hotel Span kohdalla.

T = Ajetaan pysäkkipaikan kautta, jos sinne on menijöitä.

Oikeus aikataulumuutoksiin pidätetään.

Liikennöidään yhteistyössä Eskelisen Lapin Linjat Oy:n kanssa.

Tunturilinjat tiedustelut:
Ma-Su klo 9.00 - 15.00, puh. 0400 694 927

Eskelisen Lapin Linjat tiedustelut:
puh. 016 3422 160

Huom. Aikataulu on päivitetty 8.4.2024

Yhteysjuna:
Ajokausi:
Ajopäivät:
Poikkeuspäivät:
YÖJUNA 269
23.4. - 28.4.
Ti, To, La-Su
-
YÖJUNA 269
4.5. - 8.6.
To, La
+Ke 1.5.
YÖJUNA 269
11.6. - 23.6.
Ti, To, La-Su
+Pe 21.6.
-La 22.6.
Kolari rautatieasema
Junan saapumisaika10:5510:5510:55
Bussi lähtee11:1011:1011:10
Äkäslompolo
Karila tienhaaraTTT
Hotelli YlläskaltioTTT
Äkäshotelli11:4511:4511:45
Ylläsjärvi
Hotelli SaagaTTT
Ravintolakeskus 1)12:0512:0512:05
Kittilä
Tokmannixxx
Levi
Hissitie Y)12:5012:5012:50
Hotelli Hullu Poroxxx
Hotelli K5 Levi13:0013:0013:00

1) Ajetaan la 16.12., ma 18.12., ke 20.12., pe 22.12., su 24.12., ke 27.12.,
    pe 29.12., su 31.12., ti 2.1., to 4.1. ja la 6.1.

2) Iso-Ylläksentie 1: ravintolat Aakenus Grill – Otso – Sarakka – Café Pasila

Y) Bussipysäkki Hissitiellä Levi Hotel Span kohdalla.

T = Ajetaan pysäkkipaikan kautta, jos sinne on menijöitä.

Oikeus aikataulumuutoksiin pidätetään.

Liikennöidään yhteistyössä Eskelisen Lapin Linjat Oy:n kanssa.

Tunturilinjat tiedustelut:
Ma-Su klo 9.00 – 15.00, puh. 0400 694 927

Eskelisen Lapin Linjat tiedustelut:
puh. 016 3422 160

Junabussi Kolari - Levi 25.6.2024 - 15.12.2024
TUNTURILINJAT liikennöi:
heinäkuu, syyskuu, marraskuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!

ESKELISEN LAPIN LINJAT liikennöi:
kesäkuu, elokuu, lokakuu, joulukuu
HUOM! Osta liput Matkahuollosta https://liput.matkahuolto.fi
Liput voit ostaa myös bussista!
>katso aikataulu myös https://www.eskelisen.fi

1) Iso-Ylläksentie 1: ravintolat Aakenus Grill - Otso - Sarakka - Café Pasila

Y) Bussipysäkki Hissitiellä Levi Hotel Span kohdalla.

T = Ajetaan pysäkkipaikan kautta, jos sinne on menijöitä.

Oikeus aikataulumuutoksiin pidätetään.

Liikennöidään yhteistyössä Eskelisen Lapin Linjat Oy:n kanssa.

Tunturilinjat tiedustelut:
Ma-Su klo 9.00 - 15.00, puh. 0400 694 927

Eskelisen Lapin Linjat tiedustelut:
puh. 016 3422 160

Huom. Aikataulu on päivitetty 8.4.2024

Yhteysjuna:
Ajokausi:
Ajopäivät:
Poikkeuspäivät:
YÖJUNA 269
25.6. - 30.6.
6.8. - 11.8.
Ti, To, La-Su
-
YÖJUNA 269
2.7. - 4.8.
5.9. - 22.9.
Ti, To, Pe,
La-Su
-
YÖJUNA 269
15.8. - 1.9.

To, La-Su
-
YÖJUNA 269
24.9. - 15.12.
Ti, To, La-Su
-To 24.10.
+Pe 6.12.
-La 7.12.
Kolari rautatieasema
Junan saapumisaika10:5510:5510:5510:55
Bussi lähtee11:1011:1011:1011:10
Äkäslompolo
Karila tienhaaraTTTT
Hotelli YlläskaltioTTTT
Äkäshotelli11:4511:4511:4511:45
Ylläsjärvi
Hotelli SaagaTTTT
Ravintolakeskus 1)12:0512:0512:0512:05
Kittilä
Tokmannixxxx
Levi
Hissitie Y)12:5012:5012:5012:50
Hotelli Hullu Poroxxxx
Hotelli K5 Levi13:0013:0013:0013:00

1) Ajetaan la 16.12., ma 18.12., ke 20.12., pe 22.12., su 24.12., ke 27.12.,
    pe 29.12., su 31.12., ti 2.1., to 4.1. ja la 6.1.

2) Iso-Ylläksentie 1: ravintolat Aakenus Grill – Otso – Sarakka – Café Pasila

Y) Bussipysäkki Hissitiellä Levi Hotel Span kohdalla.

T = Ajetaan pysäkkipaikan kautta, jos sinne on menijöitä.

Oikeus aikataulumuutoksiin pidätetään.

Liikennöidään yhteistyössä Eskelisen Lapin Linjat Oy:n kanssa.

Tunturilinjat tiedustelut:
Ma-Su klo 9.00 – 15.00, puh. 0400 694 927

Eskelisen Lapin Linjat tiedustelut:
puh. 016 3422 160

AEF Kittilän kaivos työmatkakuljetukset

Työmatkakuljetusten talviaikataulu
Agnico-Eagle Finland Oy työmatkakuljetusten aikataulu 6.8.2020 alkaen.

Levillä vuorot ajetaan Levinraitin kautta, molempiin suuntiin.
Bussikuljetusten hinnat 2,50 € / suunta.
Kuljetukset ainoastaan kaivoksella työssäkäyville.
T = Noutaa/jättää tarvittaessa.

Vuoron numero:
Ajopäivät:
9A
M - S
10A
M - P
Pakatti5:306:30
Kittilä, Neste5:376:37
Kittilä, pysäkit5:406:40
Levi, ST 15:556:55
Levi, Levi Hotel Spa5:576:57
AEF Kittilän kaivos6:457:45
Vuoron numero:
Ajopäivät:
9B
M - S
10B
M - P
8B
M - S
AEF Kittilän kaivos7:1016:1017:15
Levi, pysäkitT16:4517:50
Kittilä, pysäkitT17:0518:10
PakattiT17:1518:15

Koululaiskuljetukset

Koululaiskuljetukset
Ajetaan koulupäivinä 7.12.2020 lähtien

T = Noutaa/jättää tarvittaessa. Halutessasi kyydin Levi Hotel Spalta,
soita ja varaa: ma-su 9-15 puh. 040 694 927
x = Pysähtyy tarvittaessa ilman tarkkaa minuuttiaikaa
ei = Ei käy pysäkillä ollenkaan
L = Linjanumero (vuoronumero)

Vuorot ajetaan Kittilän kunnan yläkoulun koulupäivinä.

Koulujen loma-ajat lukuvuonna 2020 - 2021
Syyslukukausi: ke 12.8.2020 - la 19.12.2020
Syysloma: ma 12.10. - pe 16.10.2020 (vko 42)
Joululoma: su 20.12.2020 - ke 6.1.2021
Kevätlukukausi: to 7.1. - la 5.6.2021
Talviloma: ma 8.3. - su 14.3.2021 (vko 10)
Pääsiäinen: pe 2.4. - ma 5.4.2021
Helatorstai: to 13.5.2021
L 1B
koulup.
KITTILÄ - RAATTAMA L 1A
koulup.
7:20RAATTAMA16:20
7:40TEPASTO15:45
8:00KÖNGÄS15:35
8:10LEVI, Sirkan koulu15:30
TLEVI, Levi Hotel SpaT
eiKITTILÄ, Isovaaraei
8:35KITTILÄ, Koulukeskus15:10
xKITTILÄ, Hotelli Kittilä15:05
L 1B
koulup.
KITTILÄ - LEVI L 11A
koulup.
15:10KITTILÄ, Koulukeskus8:40
15:15KITTILÄ, Isovaara8:25
eiKITTILÄ, Levi-Instituuttix
15:30LEVI, ST1 pysäkki8:14
xLEVI, Koutumaax
eiLEVI, Könkääntien pysäkkix
eiLEVI, Kätkän pysäkkix
xLEVI, Hullu Poro L-pysäkkix
15:35LEVI, Levi Hotel Spa (hissitien pysäkki)8:03
xLEVI, Sirkan kaupan pysäkkix
15:40LEVI, Sirkan koulu8:10
L 6B
koulup.
KITTILÄ - KIISTALA - KAIVOSL 6A
koulup.
15:05KITTILÄ, Hotelli Kittilä8:45
15:10KITTILÄ, Koulukeskus8:40
15:15PAKATTI8:25
15:25KOTAKUMPU8:15
15:30VITTAKUMPU8:13
15:40NILIVAARA8:03
15:45KUIVASALMI8:00
15:55KIISTALA7:48
16:00ROURAVAARA7:43
16:05KAIVOS, AEF7:40
Siirry sisältöön